Wyznają zasadę, że lepiej wykonywać mało, ale porządnie.
- Dobry kierowca to bezpieczny kierowca, a więc taki, co potrafi być opanowany, podejmuje właściwe decyzje i szanuję innych użytkowników ruchu drogowego – mówi Paweł Pluta, właściciel szkoły Jazdy „Teacher”.
- Jakie kursy organizuje Pan w swojej szkole jazdy?
- „Teacher” jest niedużą szkołą jazdy. Specjalizujemy się jak na razie tylko w kursach kat. B, wyznając zasadę, że lepiej nie robić wszystkiego, ale jedną rzecz porządnie. Jednak nie zamykamy się na to, co może przynieść przyszłość. Wyróżnienie, które otrzymała moja szkoła trochę mnie mile zaskoczyło, ponieważ zdawalność naszego OSK nie była wg mnie wysoka. Pomimo tego znalazła się w czołówce najlepszych szkół. To wyróżnienie bardzo zobowiązuje. Mam świadomość tego, że jest jeszcze wiele pól, na których można dużo popracować, aby zwiększyć efektywność szkoleń.
- Jak wygląda program szkoleń w Pana szkole?
- Szkolenia kierowców kat. B odbywają się w dwóch częściach. Pierwsza to część teoretyczna składająca się z 30 godzin wykładowych związanych z takimi zagadnieniami jak przepisy ruchu drogowego, bezpieczeństwo w ruchu drogowym, pierwsza pomocy w wypadkach drogowych i inne. Tutaj stawiamy duży nacisk, aby kursanci nie tyle nauczyli się rozwiązywać prawidłowo testy egzaminacyjne, ale przede wszystkim zrozumieli między innymi zawiłe zagadki krzyżówek drogowych i poznali zasady bezpiecznego poruszania się po drogach publicznych. Po zakończeniu pierwszej części kursanci zdają egzamin teoretyczny zbliżony warunkami do egzaminu państwowego. Druga część kursu to praktyczna nauka jazdy składająca się z 30 godzin, w której kursant musi opanować technikę jazdy w stopniu takim, aby mógł samodzielnie poruszać się po drogach publicznych pokonując różne skrzyżowania, przejazdy kolejowe przejścia dla pieszych, odpowiednio zachować się w trakcie parkowania jednocześnie nie stwarzając sytuacji niebezpiecznych. W trakcie szkolenia praktycznego staramy się traktować każdego kursanta indywidualnie, szukając dla każdego odpowiednią metodę, gdyż nie ma złotego „środka” dla wszystkich. Po drugiej części również przeprowadzamy egzamin praktyczny, w którym i tutaj staramy się stworzyć warunki egzaminu państwowego. Po tej części, jeżeli zakończy się ona pomyślnie dla kursanta wystawiane jest zaświadczenie o pozytywnym ukończeniu kursu i kandydat na kierowcę może zgłosić się do WORD-u na egzamin państwowy.
- Kobieta czy mężczyzna? Kto jest lepszym kierowca?
- Trudno odpowiedzieć na pytanie, kto jest lepszym kierowcą. Jeszcze w niedalekiej przeszłości kierowcami na ogół byli mężczyźni. Kobiety „za kółkiem” to był rzadki widok, więc chyba, dlatego powszechnie uważano je za gorszych kierowców. Dzisiaj jest inaczej. Kobiet kierowców jest tak samo dużo jak i mężczyzn. Na kursach spotykam zarówno kobiety o bardzo dużych predyspozycjach do kierowania pojazdami jak i też kobiety, którym nauka jazdy sprawia duże problemy. Podobnie jest również z mężczyznami. Myślę, że dobry kierowca to bezpieczny kierowca, a więc taki, co potrafi być opanowany, podejmuje właściwe decyzje i szanuję innych użytkowników ruchu drogowego. Nie ma, więc znaczenia czy to jest kobieta czy mężczyzna. Choć na pewno znajdziemy jakieś poważne opracowania mówiące nam jak zachowuje się statystyczna kobieta „za kółkiem” i jak zachowuje się w tych samych warunkach statystyczny mężczyzna. Red
źródło: 30minut
DELIKATNIEJ Z GAZEM
1. RUSZANIE - unikaj tzw. „palenia gumy" ruszając na światłach lub włączając się do ruchu np. z drogi podporządkowanej. Kilka sekund jazdy na wysokich obrotach może powodować taką samą emisję CO2 jak kilka kilkanaście minut ekologicznej jazdy.
Pamiętaj! Bieg pierwszy służy tylko do ruszania - rozpędzenia auta do 10 km/h na odcinku ok. 5m.
Poznaliśmy najlepsze szkoły jazdy i instruktorów, których kursanci w roku 2013 cieszyli się największą zdawalnością egzaminów na prawo jazdy.
Jak co roku władze miasta Wałbrzycha i Powiatu Wałbrzyskiego wraz z Wojewódzkim Ośrodkiem Ruchu Drogowego w Wałbrzychu nagradzają najlepsze ośrodki szkolenia kierowców. Ogółem zdawalność w naszym regionie w ubiegłym roku była stosunkowo niska a na dodatek niższa niż w roku 2012. Egzamin praktyczny w roku 2012 zdało prawie 30% kursantów, w ubiegłym roku tylko niespełna 26,5%. Jeszcze gorzej było z egzaminami teoretycznymi. Jeszcze w 2012 roku testy zaliczało aż prawie 74% zdających. W ubiegłym roku jedynie 45%.
Każdy kierowca wie jak ważna jest prawidłowa konserwacja silnika. To w końcu motor napędowy, „serce” samochodu. Kiedy silnik jest sprawny, samochód działa bez zarzutu, tak jak chcemy, a auto nie zawodzi. Dlatego przypominamy kierowcom. Dbajcie o silniki w swoich pojazdach stosując najlepsze oleje do ochrony swojego silnika. Dni są coraz chłodniejsze, a zima nadchodzi dużymi krokami. Dlatego należy pamiętać, że odpowiednio trzeba zadbać nie tylko o siebie, ale też o swoje…auto. Naprawy i modernizacje nie muszą kojarzyć się wcale z dużymi wydatkami. W sklepie AUTOEXPERT można nabyć najlepszej jakości oleje, które idealnie zabezpieczą każdy rodzaj silnika Waszego samochodu. Trzeba pamiętać że, zanim przyjdą chłody, dobrze jest wymienić olej w silniku, gdyż w niskich temperaturach płyn gęstnieje. W sklepie firmowym znajdującym się przy ulicy Wrocławskiej 45 (poniżej KFC) można kupić oleje najpopularniejszych marek takich jak: Mobil, Castrol, Elf, Shell, Lotos lub też specjalne oleje do silników GM, OPLA czy też samochodów marki Ford.
Na rynku działają od 18 lat. Szkolą kierowców każdych kategorii. Rozmowa z właścicielem szkoły jazdy Grzegorzem Drzewieckim.
- Zima czy lato? Kiedy najlepiej rozpocząć naukę jazdy?
- Każda pora roku jest dobra na rozpoczęcie kursu nauki jazdy, ponieważ jeździmy samochodami przez cały rok. Patrząc z pozycji instruktora najefektywniej szkoli się przyszłych kierowców w okresie, kiedy można nauczyć wszystkich prawidłowych manewrów i zachowań na drodze, bezpiecznej jazdy zgodnie z zasadami ruchu drogowego. Najmniej efektów przynosi nauka jazdy prowadzona zimą, przy intensywnych opadach śniegu, kiedy drogi są nieodśnieżone, stoimy w korkach i wolno poruszamy się do przodu.
Już po raz kolejny starosta wałbrzyski wyróżnił i nagrodził właścicieli oraz instruktorów najlepszych ośrodków szkolenia kierowców. Niekwestionowanym liderem okazał się OSK Łukasza Sztymali, który najlepiej przygotowuje do egzaminów praktycznych zarówno w kat. B powyżej 100 egzaminów. W czołówce uplasowali się również m.in Grzegorz Drzewiecki, Paweł Pluta, Leszek i Ryszard Faryna oraz Krzysztof Machowski. W zakresie teoretycznego przygotowania najlepsza była szkoła jazdy ,,Asior” Joanny Cichockiej. W powiecie działa 35 ośrodków szkolenia kierowców (osk) z czego 1 ośrodek w Głuszycy, a 2 w Jedlinie-Zdroju. Jak co roku, Starosta Wałbrzyski dokonał posumowania efektów działania osk, biorąc pod uwagę zdawalność egzaminów praktycznych i teoretycznych. Augustyn Skrętkowicz Wicestarosta Wałbrzyski, gratulując wyróżnionym osobom, dziękował zarówno za efektywność nauki, jak i kształcenie wśród kursantów umiejętności bezpiecznej jazdy: - Cieszę się, że uczą państwo swoich kursantów bezpiecznej jazdy i uświadamiają, że to od nich zależy także bezpieczeństwo innych uczestników ruchu - podkreślał. Nagrody rzeczowe, ufundowane przez Starostę Wałbrzyskiego oraz WORD, wręczał właścicielom ośrodków szkolenia kierowców Augustyn Skrętkowicz Wicestarosta Wałbrzyski wraz z Leszkiem Tkaczykiem dyrektorem WORD i Janem Gurazdą wicedyrektorem WORD oraz Markiem Czapulą Naczelnikiem Wydziału Ruchu Drogowego KMP w Wałbrzychu. Najlepszym instruktorom wręczono listy gratulacyjne. Po zakończeniu części oficjalnej dokonano podsumowania pracy OSK w 2011 roku, omawiając m.in. dane statystyczne oraz kontrole w osk. Poniżej wywiady z jednymi z najlepszych szkół jazdy w Wałbrzychu. (red)
źródło: 30minut