sowie

Szkoły jazdy w Wałbrzychu, nauka, prawo jazdy

Ostatnio komentowane
Publikowane na tym serwisie komentarze są tylko i wyłącznie osobistymi opiniami użytkowników. Serwis nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za ich treść. Użytkownik jest świadomy, iż w komentarzach nie może znaleźć się treść zabroniona przez prawo.
„Dobry kierowca to bezpieczny kierowca”
2012-03-27 15:00

Wyznają zasadę, że lepiej wykonywać mało, ale porządnie.
- Dobry kierowca to bezpieczny kierowca, a więc taki, co potrafi być opanowany, podejmuje właściwe decyzje i szanuję innych użytkowników ruchu drogowego – mówi Paweł Pluta, właściciel szkoły Jazdy „Teacher”.
 


- Jakie kursy organizuje Pan w swojej szkole jazdy?
- „Teacher” jest niedużą szkołą jazdy. Specjalizujemy się jak na razie tylko w kursach kat. B, wyznając zasadę, że lepiej nie robić wszystkiego, ale jedną rzecz porządnie. Jednak nie zamykamy się na to, co może przynieść przyszłość. Wyróżnienie, które otrzymała moja szkoła trochę mnie mile zaskoczyło, ponieważ zdawalność naszego OSK nie była wg mnie wysoka. Pomimo tego znalazła się w czołówce najlepszych szkół. To wyróżnienie bardzo zobowiązuje. Mam świadomość tego, że jest jeszcze wiele pól, na których można dużo popracować, aby zwiększyć efektywność szkoleń.
- Jak wygląda program szkoleń w Pana szkole?
- Szkolenia kierowców kat. B odbywają się w dwóch częściach. Pierwsza to część teoretyczna składająca się z 30 godzin wykładowych związanych z takimi zagadnieniami jak przepisy ruchu drogowego, bezpieczeństwo w ruchu drogowym, pierwsza pomocy w wypadkach drogowych i inne. Tutaj stawiamy duży nacisk, aby kursanci nie tyle nauczyli się rozwiązywać prawidłowo testy egzaminacyjne, ale przede wszystkim zrozumieli między innymi zawiłe zagadki krzyżówek drogowych i poznali zasady bezpiecznego poruszania się po drogach publicznych. Po zakończeniu pierwszej części kursanci zdają egzamin teoretyczny zbliżony warunkami do egzaminu państwowego. Druga część kursu to praktyczna nauka jazdy składająca się z 30 godzin, w której kursant musi opanować technikę jazdy w stopniu takim, aby mógł samodzielnie poruszać się po drogach publicznych pokonując różne skrzyżowania, przejazdy kolejowe przejścia dla pieszych, odpowiednio zachować się w trakcie parkowania jednocześnie nie stwarzając sytuacji niebezpiecznych. W trakcie szkolenia praktycznego staramy się traktować każdego kursanta indywidualnie, szukając dla każdego odpowiednią metodę, gdyż nie ma złotego „środka” dla wszystkich. Po drugiej części również przeprowadzamy egzamin praktyczny, w którym i tutaj staramy się stworzyć warunki egzaminu państwowego. Po tej części, jeżeli zakończy się ona pomyślnie dla kursanta wystawiane jest zaświadczenie o pozytywnym ukończeniu kursu i kandydat na kierowcę może zgłosić się do WORD-u na egzamin państwowy.
- Kobieta czy mężczyzna? Kto jest lepszym kierowca?
- Trudno odpowiedzieć na pytanie, kto jest lepszym kierowcą. Jeszcze w niedalekiej przeszłości kierowcami na ogół byli mężczyźni. Kobiety „za kółkiem” to był rzadki widok, więc chyba, dlatego powszechnie uważano je za gorszych kierowców. Dzisiaj jest inaczej. Kobiet kierowców jest tak samo dużo jak i mężczyzn. Na kursach spotykam zarówno kobiety o bardzo dużych predyspozycjach do kierowania pojazdami jak i też kobiety, którym nauka jazdy sprawia duże problemy. Podobnie jest również z mężczyznami. Myślę, że dobry kierowca to bezpieczny kierowca, a więc taki, co potrafi być opanowany, podejmuje właściwe decyzje i szanuję innych użytkowników ruchu drogowego. Nie ma, więc znaczenia czy to jest kobieta czy mężczyzna. Choć na pewno znajdziemy jakieś poważne opracowania mówiące nam jak zachowuje się statystyczna kobieta „za kółkiem” i jak zachowuje się w tych samych warunkach statystyczny mężczyzna. Red
źródło: 30minut
 



Wróć
dodaj komentarz | Komentarze: